З 1 липня 2021 року власники нерухомості в Україні починають оплачувати податок на своє майно — кого це стосується і який розмір оплати.
У 2021 році податок на нерухоме майно нараховується фізичним особам — власникам об'єктів нерухомості (будинків, квартир) за 2020 рік. Фактично оплачувати доведеться надлишкову площу нерухомості, тому цей податок ще називають «податок на розкіш».
Податок на нерухомість сплачується один раз на рік. Підстава для його сплати — ст. 266 Податкового кодексу (податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки).
В яких випадках доведеться платити податок?
Платниками є власники (якщо власниками нерухомості є неповнолітні діти, податок платять батьки або опікуни):
— квартири/квартир площею понад 60 кв. м;
— житлового будинку/будинків площею більше 120 кв. м;
— різних типів об'єктів нерухомості, загальною площею понад 180 кв. м.
Платити податок потрібно за кожен квадратний метр понад цю норму.
Крім того, власникам квартири площею понад 300 кв. м або будинку понад 500 кв. м потрібно буде заплатити 25 тис. грн.
Що стосується сплати податку — мова йде лише про власників або співвласників нерухомості, а не про кількість осіб, зареєстрованих у квартирі/будинку. Тобто, навіть, якщо зареєстровано (прописано) і 10 осіб, платником податку буде лише власник/співвласники.
Ще один важливий момент: якщо квартира/будинок використовується фізособою з метою отримання доходів (наприклад, здається в оренду або використовується для підприємницької діяльності), то податок доведеться платити з усієї її площі.
А якщо власників декілька?
— якщо об'єкт нерухомості перебуває у спільній частковій власності кількох осіб, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку;
— якщо об'єкт нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб, але не поділений у натурі, платником податку є одна з таких осіб-власників, визначена за їх згодою, якщо інше не встановлено судом;
— якщо об'єкт нерухомості у спільній сумісній власності кількох осіб і поділений між ними в натурі, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку.
Хто може не платити податок на нерухомість?
Є винятки: багатодітні сім'ї, діти-сироти, діти-інваліди, дитячі садки, школи, релігійні організації, учасники ООС і їх сім'ї, громадські організації інвалідів.
Який розмір податку, як він розраховується?
Розмір податку самостійно визначають місцеві органи влади, але він не може перевищувати 1,5% від мінімальної зарплати, встановленої на 1 січня 2020 року — 4723 грн (сплачується ж податок за попередній рік). Тобто, максимальна ставка не може перевищувати 70,85 грн за кожен зайвий кв. м.
Зокрема, в Києві ставка податку визначена в 1% — або 47,23 грн за кв. м.
В які строки сплачувати?
До 1 липня платники мали отримати повідомлення про сплату податку на нерухомість. Сплатити податок потрібно протягом 30 днів, відраховуючи з 1 липня або 60 днів з дня отримання квитанції.
Якщо повідомлення не отримано, слід звернутися до податкового органу за місцем реєстрації.
Які штрафи за несплату передбачені?
— заборгованість по внесках на термін до 30 днів — 10% суми податку;
— заборгованість по внесках більше 30 днів — 20% суми.